ОПИС ДОКУМЕНТУ

Автор:

Марчук Сергій Миколайович

Доповідач:

Марчук Сергій Миколайович

Галузь:

Житлове господарство

Статус:

Прийнятий в цілому

Дата:

13.03.2023

ДРУК ПРОЄКТУ РІШЕННЯ

ПРОЄКТ РІШЕННЯ
Про звіт директора КП «Сокальжитлокомунсервіс» про фінансово-господарський стан підприємства за 2022 рік

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     


СОКАЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА

ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ХХХІІ сесія VIІІ скликання

РІШЕННЯ

 

 
03.2023 м. Сокаль
     
Про звіт директора КП «Сокальжитлокомунсервіс» про
фінансово-господарський стан підприємства за 2022 рік
   
 
 
       
 
  



















        Заслухавши звіт директора КП «Сокальжитлокомунсервіс» Марчука С.М. про фінансово-господарський стан підприємства, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Сокальська міська рада, -
 
В И Р І Ш И Л А :
 
1.Звіт директора КП «Сокальжитлокомунсервіс» Марчука С.М. взяти до відома.
 
 
Міський голова                                                                           Сергій КАСЯН
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ІНФОРМАЦІЯ 
по  фінансово-господарській діяльність
КП “Сокальжитлокомунсервіс”
за  2022 року
 
         Комунальне підприємство «Сокальжитлокомунсервіс», надалі – “Підприємство”,  створене Сокальською міською радою Львівської області, яке є власником підприємства, в результаті реорганізації, шляхом злиття комунальних підприємств: «Житлово-комунальне управління», «Житлово-експлуатаційна контора №1» та «Житлово-експлуатаційна контора №2» Сокальського міськвиконкому по обслуговуванню житла, згідно рішення.
     Підприємство створене для забезпечення збереження і правильної експлуатації житлового фонду (бути управителем та надавати послуги з управління багатоквартирними будинками), виконанням послуг з утримання і поточного ремонту об’єктів благоустрою комунальної власності Сокальської міської ради, збирання, підбирання та транспортування твердих побутових відходів , проведення будь-яких інших видів господарської діяльності, якщо вона не суперечить чинному законодавству України.
          Підприємство підпорядковане виконавчому комітету Сокальської міської ради Львівської області, надалі- “Орган управління майном”.
       На підставі рішення виконавчого комітету Сокальської міської Ради від 05.01.2021 року №7, КП»Сокальжитлокомунсервіс» визначено виконавцем послуг з утримання і поточного ремонту об’єктів благоустрою комунальної власності Сокальської міської ради. КП “Сокальжитлокомунсервіс” обслуговує 60 населених пунктів,  Підприємства передано 190 доріг комунальної власності, 17 автобусних зупинок, 7 мостів, 7 спортивних майданчиків, 36 тренажерів та ігрових комплексів, 92 лінії електропередач вуличного освітлення.
        За  2022 рік дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) становить 21 378 тис. грн., за аналогічний період 2021 року – 21 998 тис.грн. Зниження доходу є наслідком зменшення кількості житлових будинків, що обслуговуються підприємством на кінець 2022 року(створене ОСББ у 9 ж/б). Адміністративні витрати склали  у 2022р. 1 569 тис.грн., , за 12 місяців  2021року – 2 643 тис.грн., що на 1 074 тис.грн. менше ніж у 2021році.За 2022 рік фінансовий результат від операційної діяльності підприємства склав збиток в сумі 907 тис.грн, за аналогічний період 2021р. чистий фінансовий результат склав прибуток        –        1502тис.грн.                                                                                                                                                          Щодо предмету збитковості КП «Сокальжитлокомунсервіс»  то варто звернути увагу на наступному:  
 по побутових  відходах: За результатами діяльності підприємства у сфері поводження з побутовими відходами за 12 місяців 2022 року,                                 КП «Сокальжитлокомунсервіс» отримало збитки в сумі 379 306 грн. Левову частку збитків склав екологічний податок в розмірі 400 тис.грн.,з яких до міського бюджету надійшло 97,865 тис.грн.,  Згідно проведеного моніторингу тарифів на послуги із збирання, зберігання, перевезення і розміщення побутових відходів за підсумками роботи  середній розрахунковий тариф за дану послугу до 01.09.2022р. був нижчий від фактичного. Тобто, виходячи із вищенаведеного, зрозуміло, що фактичні витрати, які відносяться на собівартість послуг підприємства, вищі за отримані доходи від реалізації даних послуг. Причиною збиткової діяльності є економічні чинники, які не залежать від підприємства. Зазначена проблема обумовлена тим, що на ринку цін матеріалів, запасних частин і паливно-мастильних матеріалів йде постійне їх зростання, а особливо на даний момент — палива, яке зросло в ціні більше як на 50 відсотків (бензин з 27,36 грн/л до 52/48 грн/л— 80%, диз. паливо з 27,85грн/л до 52/57грн/л — 95%, масло моторне з 34 грн/л до 70/76 грн/л — 100%). Тариф на послуги із збирання, зберігання, перевезення і розміщення побутових відходів, який був затверджений рішенням Виконавчого Комітету Сокальської міської ради від 13.06.2019 року за  № 97 «Про затвердження тарифів для КП «Сокальжитлокомунсервіс» на послуги з поводження з побутовими відходами» розрахований, виходячи із вартості матеріалів, палива, енергоносіїв, які діяли у 2018-2019рр. і мінімальної заробітної плати та у розмірі 4173,0 грн, у той час коли заробітна плата на нинішній день зросла до 6700,0 грн. (55%).  На збитковість  по даній послузі також впливає і  той факт, що  КП «Сокальжитлокомунсервіс»  надавало послуги КП ЖКГ смт.Жвирка, та понесло збитки в сумі 157,527 тис. грн., яка на сьогоднішній  день непогашена.
Враховуючи вищевикладене  підприємством  проведена робота  по розрахунку нових тарифів, які веденні в дію з 01.09.2022 року і на даний час збитковість по даній послузі зменшується.
по  управлінню багатоквартирними будинками: згідно проведеного моніторингу тарифів на послуги з управлінням багатоквартирним будинком за підсумками роботи за 1-ше півріччя 2022 року, збитки складали 346,0 тис.грн., на кінець звітного періоду послуга нерентабельна. Причина збитковості аналогічна що і по послузі із збирання, зберігання, перевезення і розміщення побутових відходів, ріст цін на матеріали, паливно-мастильні матеріали, не відповідають тим цінам які закладені у тарифі (порівняльна таблиця зміни цін на матеріали — додається). Також зросла заробітна плата, у порівнянні з 2021р. на 10%. Враховуючи особливий характер роботи, а саме для усунення аварійних ситуацій (для відновлення водопостачання, водовідведення, тощо) виконувались роботи, які потребували більшого вкладення матеріальних ресурсів, ніж закладено в тарифі. Наприклад: аварійні роботи з відновлення водопостачання і водовідведення, і частковий ремонт дощової каналізації:  буд. №20 Героїв УПА — 225 тис.грн. буд. №58 Героїв УПА — 35 тис.грн. буд.№27 Героїв УПА — 44,2 тис.грн. буд.№ 41 Героїв УПА — 52,5тис.грн.
Поточний ремонт сходових кліток проводиться 1 раз у 7 років. Наприклад: протягом 2015-2021р. мешканці будинку сплачують кошти за поточний ремонт сходових кліток, згідно тарифу який діяв протягом даних років. Коли у 2022р. проводиться ремонт, то підприємство матеріали закупляє по цінах, які діють на даний момент. Тобто вартість на матеріали протягом 2015-2022р., зросла від 25% до більше 100%, а в деяких випадках і більше. А, отже, і відповідно зростає вартість виконання робіт, що в свою чергу впливає на загальні витрати по послугах. Для прикладу: буд.№26 Героїв УПА — 196,2тис.грн. буд.№2 Петлюри — 38,2тис.грн.
Варто зазначити, що згідно рішення Виконавчого комітету Сокальської міської ради  від 21.05.2021 року за № 89, КП «Сокальжитлокомунсервіс» визнано  переможцем конкурсу  з призначення управителя багатоквартирного  будинку м. Сокалі по 121 об’єкту конкурсу, по яких підприємство виходило з економічно обґрунтованою ціною  на послуги з управління багатоквартирного будинку(лист підприємства за №747 від 21.09.2021р. на імя міського голови Сокальської міської ради на № 2210/02-37твід 02.09.2021р.). Але в силу обставин, згідно звернення окремих депутатів в Сокальської міській раді до керівництва компанії управителя багатоквартирними будинками м. Сокаля КП «Сокальжитлокомунсервіс», щодо економічного обґрунтування   збільшення тарифів  на комунальні послуги  з управління багатоквартирними будинками та прийнятого Рішення  виконавчого комітету  Сокальської  міської ради  від 05 серпня 2021 року за № 181 «Про перегляд послуг  з управління багатоквартирного будинку  у м. Сокалі», КП «Сокальжитлокомунсервіс» утворене Сокальською міською радою, яке є власником підприємства а виконавчий комітет – Орган управління згідно Статуту підприємства, вніс зміни до переліку послуг з управління багатоквартирним будинком, що призвело до зменшення доходу  підприємства орієнтовно в сумі 1 млн. грн.( розрахунок додається).Варто зазначити, що комунальне підприємство підпорядковується Органу управління, отже виконувало вимогу рішення виконкому від 05.08.2021р.за №181,хоча послуги з управління багатоквартирним будинком були розраховані виходячи з розяснень Мінрегіонбуду України,а отже за державними регульованими цінами та у відповідності до «Обовязкового переліку робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території» затвердженого наказом Мінрегіонбуду від 27.07.2018рю за №190. Виходячи з попередньо описаного комунальне підприємство мало підстави згідно Закону України «Про ціноутворення» статті 15 пункту 2 звернутись до органу місцевого самоврядування для визначення джерел для відшкодування різниці ціни між запропонованою послугою з управління багатоквартирним будинком поданою підприємством на конкурс та встановленою рішенням виконкому за рахунок коштів місцевого бюджету.
На збитковість підприємства додатково вплинули розрахункові та вихідні допомоги при скороченні штату працівників в сумі 114 тис.грн. 
Інші витрати- виплати середнього заробітку працівникам підприємства на період проходження військової служби в ЗСУ та оплата юридичних послуг     —      515,175тис.грн.                                                                                                                                                               Також на збитковість підприємства (стаття «Витрати») вплинув показник амортизаційних відрахувань, в основному за рахунок новопридбаної техніки у 2021році,та склав 900 тис.грн. Середній термін експлуатації транспортного засобу  перевищує 10 років, що додатково  потребує немалих капіталовкладень  для належного обслуговування, а саме для закупівлі  запчастин та матеріалів для ремонту техніки за 2022рік підприємство витратило  коштів на суму 398 029,94  тис.грн.
 
      У 2022році  сплачено до міського бюджету 330,690 тис грн. податку на прибуток за результатами роботи у 2021 році.  Також, не отримуючи у 2022 році фінансової підтримки від Органу управління підприємство сплатило до міського бюджету податків на суму: ПДФО- 2 128 637,87 грн., частину чистого прибутку-  8 779,00 грн.,  екологічного податку-97 865 грн.
 
Варто зазначити, що згідно Балансу (Звіт про фінансовий стан) код рядка 1420 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)» підприємства за минулі періоди склав – 2 500 тис.грн. Якщо проаналізувати діяльність підприємства з березня 2021р.,з часу заключення зі мною контракту, непокритий збиток на даний час зменшився на 576 тис.грн., а саме: за 12 місяців 2020р.складав 3 076 тис.грн., а на 01.01.2023р.як зазначалось вище склав 2 500 тис.грн.
 
 
Кількість працівників  КП «Сокальжитлокомунсервіс»
Згідно штатного розпису Кількість Факт Мобілізовані Фонд заробітної плати  2022 року
(тис. грн.)
Середня заробітна плата  штатних працівників
2022 р.
(грн.)
Робітники 91,5  штат. Одиниць
 
 81чол. 2 чол.  
 
 
11716,7
 
 
 
10408
Адміністративно-виробничий персонал 18  штат. одиниць 17 чол 2 чол.
 
 
 
 
 Сплачено податків до бюджетів різних рівнів  за 
 2022 рік
№ н/п Податки Сума, грн.
1. ПДВ (20%) 2 804 736,00
2. ЄСВ (22%)                       2 534 119,82
3. ПДФО (18%) 2 128 637,87
4. Військовий збір (1,5%)  178 161,52
5. Екологія  390 912,65
6. Частина чистого прибутку (1%)     8 779,00
7. Податок на прибуток (18%) 330 690,00
     
  ВСЬОГО: 8 376 036,86
 
 
 
 
 
Виконано робіт за 2022 р. по  видах послуг   (тис. грн.).
 
Благоустрій 10 401,9
Побутові відходи 4 838,0
Утримання будинків  (102  будинки) 8 081,0
Платні послуги 2 304,0 (в т.ч.дороги-1792,2)
 
 
Виконано  робіт  по  благоустрою
 
Назва робіт
План на рік
2022р.
(тис. грн.)
 
Виконано
робіт на 31.12. 2022 р.
(тис.грн.)
Залишок коштів
на 01.01.23р.
(тис.грн.)
Утримання вулично-дорожньої мережі
об’єктів благоустрою, в т.ч.:
     
- послуги з санітарної обробки та
аналогічні послуги
3393,0 3906,1  
- встановлення технічних засобів
регулювання дорожнім рухом(знаки, ремонт знаків)
 
       916.7
964,2  
- збирання, підбирання та
транспортування ТПВ 
       485.3 769,1  
Утримання місць поховання 462 393,6  
Догляд за зеленими насадженнями        2041.6 1914,7  
Утримання вуличного освітлення
населених пунктів
1900.0 1771,4  
Вартість електроенергії 2160.5 1465,9  
Інші витрати (обслуговування фонтану, ремонт та встановлення лавок, смітєвих урн, обслуговування пам’ятників  та ін.) 110 166,9  
Разом  (з ПДВ) 11470 11351,9  
  - 118,1    
  11351,9 11351,9  
 
 Програма будівництва, реконструкції та ремонту доріг громади Сокальської міської ради на 2022 рік
 
У 2022році проведено експлуатаційне утримання та поточний(дрібний) ремонт доріг комунальної власності у 20 населених пунктів територіальної громади на суму 1 792 157 грн.
 
Витрати  коштів  КП “Сокальжитлокомунсервіс”  на матеріали для ремонту  транспортних засобів та обладнаня,в т.ч. переданих з інших комунальних підприємств Сокальської міської ради  за 12 місяців 2022 року (грн.)
рах.207 (запчастини) 281208,95
Рах.201(матеріали) 116820,99
   
Всього : 398 029,94
 
Дебіторська та кредиторська заборгованість.
1. По підприємству дебіторська заборгованість становить  3 880 тис. грн., в т.ч.:
-  населення 2 724,0 тис. грн.,
-  підприємства та підприємці (ФОП)  1 005,2 тис. грн.
2. Кредиторська заборгованість становить 4 786  тис. грн., в т. ч. :
-  кошти на які подано звернення в суд до контролюючого органу, в сумі 3411,5 тис. грн.
 
 
Заборгованість  за вивіз ТПВ   (тис. грн.)
КП Житлово- комунальне господарство (смт. Жвирка) 157,5
 
Оптимізація роботи підприємства.
1. Зменшені адміністративні витрати-за 2022рік склали 1569 тис.грн.,а за 12 місяців  2021року – 2 643 тис .грн., що на 1 074 тис.грн. менше ніж у 2021, в т. ч. за рахунок оптимізації штатного розкладу (а саме скорочено посади ІТП : інженера з організації експлуатації житлового фонду, бухгалтера 2 категорії, диспетчерів-5 чол.).
2. Розроблені економічно обгрунтовані тарифи на збирання, підбирання та
транспортування ТПВ.
3. Розробляється інвестиційна програма, яка буде складовою тарифу на збирання, підбирання та транспортування ТПВ.
4. Оновлюється матеріально-технічна база із меншим споживанням паливно-мастильних матеріалів та зменшенням використання ручної праці.
 
Претензійна робота КП “Сокальжитлокомунсервіс”
по сплаті ПДВ.
 
 Підприємство вже протягом не одного року бореться зі спадком боргів, які прийшли йому за попередні роки і негативно відображаються на фінансовій діяльності. Підприємство в досить короткий термін  зробило і досягло вже немало результатів  у захисті від неправомірних дій податкового органу.
 
У відповідності до даних контролюючого органу заборгованість підприємства перед бюджетом по ПДВ станом на 2023 рік  становить - 5,4 млн. грн.
 
Починаючи з 2019 року підприємство почало розробляти стратегію та впроваджувати її на практиці. Вмотивовані дії  приносять результати у відповідності до наступних аргументів:
 
Фактом є те, що в 2019 році в підприємства була податкова заборгованість у розмірі 3,9 млн. грн. за 2012-2014 роки, яка «впала» в облікову картку платника податків в 2019 року на підставі відстрочення виконання рішення суду, які є обов’язкові до виконання.
 
У відповідності до даних бухгалтерського обліку  підприємство проводило в повній мірі сплату взятих на себе податкових зобов’язань по ПДВ за відповідний період, а саме: 2019, 2020, 2021 роки, але контролюючий орган змінював призначення платежу та погашав податковий борг за 2012 - 2014 роки, тим самим нараховував додатково підприємству ШФС у розмірі 20 % та пеню у розмірі 20-70 % в залежності від терміну погашення, що призвело до неіснуючого боргу в сумі 5,4 млн.грн
Зважаючи на вищевикладене, підприємство не могло погодитись з діями контролюючого органу та звернулося до суду для захистом свого порушеного права.
          25 листопада 2020 року Львівським окружним адміністративним судом по справі за №  380/1751/20 виноситься Рішення, яким позов Комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс» задоволено в повному обсязі, а саме: позов Комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс» задоволено, а саме:  визнано протиправними дій контролюючого органу, що полягають у зарахуванні коштів з рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість для погашення заборгованості по штрафним (фінансовим) санкціям, пені та уточнюючим розрахункам податкових зобов`язань з податку на додану вартість по платіжних дорученнях позивача: №576 від 28.05.2019 на суму 66 876,64 грн.; №657 від 14.06.2019 на суму 60 000,00 грн.; №706 від 26.06.2019 на суму 170 183,00 грн.; №759 від 10.07.2019 на суму 10 000,00 грн.; №826 від 25.07.2019 на суму 105 701,00 грн.; №772 від 25.07.2019 на суму 62 000,00 грн.; №903 від 13.08.2019 на суму 15 000,00 грн.; №975 від 29.08.2019 на суму 37 500,00 грн.; №976 від 29.08.2019 на суму 8 797,88 грн.; №974 від 28.08.2019 на суму 169 789,12 грн.; №1022 від 11.09.2019 на суму 270 00,00 грн.; №1072 від 26.09.2019 на суму 160 194,00 грн.; №1080 від 26.09.2019 на суму 63 200,00 грн.; №1073 від 26.09.2019 на суму 3 000,00 грн.; №1123 від 10.10.2019 на суму 71 000,00 грн.; №1171 від 28.10.2019 на суму 157 190,00 грн.; №1122 від 10.10.2019 на суму 14 000,00 грн.; №1219 від 13.11.2019 на суму 9 000,00 грн.; №1220 від 13.11.2019 на суму 21 000,00 грн.; №1187 від 26.11.2019 на суму 88 618,86 грн.; № 1196 від 27.11.2019 на суму 40 740,14 грн.; №1304 від 26.12.2019 на суму 213 850,00 грн.; №11 від 15.01.2020 на суму 4 000,00 грн.; №24 від 15.01.2020 на суму 44 900,00 грн.; №25 від 15.01.2020 на суму 55 100 грн.; №26 від 15.01.2020 на суму 14 700,00 грн.; №28 від 16.01.2020 на суму 23 500,00 грн.; №72 від 27.01.2020 на суму 154 587,00 грн. та зобов`язано контролюючий орган  внести зміни до інтегрованих карток (облікових) платника податків КП «Сокальжитлокомунсервіс» по ПДВ, шляхом відображення платежу, сплаченого по вказаних вище платіжних дорученнях на загальну суму 2 114 418,64 згідно призначення. Постановою  Восьмого Апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2021 року по справі за № 380/1751/20 рішення суду першої інстанції залишено без  змін.                Рішення суду першої та другої інстанції, контролюючий орган оскаржив у Верховному Суді України.
 
22 серпня 2022 року Верховним Судом України розглянута касаційна скарга контролюючого органу на Рішення суду першої та другої інстанції по справі за № 380/1751/20 та  винесена Постанова справа № 380/1751/20 /адміністративне провадження № К/9901/15352/21/, якою рішення суддів  першої та другої інстанції залишено без змін, а касаційну скаргу без задоволення.                                                                                                                                           Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення
примусового виконання рішень у Львівській області Західного
міжрегіонального управління міністерства юстиції (м Львів) 11.10.2022 року
винесена Постанову про примусове виконання виконавчого листа
за № 380/1751/20 від 01.09.2022 року виданого Львівським окружним
адміністративним судом. Назване рішення знаходиться на стадії виконання у
державному органі виконавчої служби /виконавче провадження – ВП
№ 69993736/.
Також варте уваги і Рішення    Львівського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2022 року за адміністративним  позовом комунального підприємства до податкового органу /справа за 380/5705/21 щодо визнання дій  протиправних та зобов’язання вчинити дії  по податкових зобов’язаннях за 2021 рік, які по даних контролюючого органу підприємством не сплаченні. Суд зобов’язав контролюючий орган провести у відповідність облікову картку платника податків за оскаржуваний період. Постановою  Восьмого апеляційного суду від  12 січня 2023  Рішення суду першої інстанції /в користь КП «Сокальжитлокомунсервіс» /- залишено в силі, а апеляційну скаргу контролюючого орану без задоволення.
 
 Тож, в правовій колізії  підприємство немає  права на помилку, і першим проводить правові зусилля для захисту свого права, не породжуючи причин, які можуть ускладнити виробничий процес. Назване  підтверджується діями контролюючого органу  у 2021 році заблокувати усі розрахункові рахунки підприємства на суму 5,1 млн. грн.,  чим паралізувати повністю роботу підприємства. Але завдяки діям комунального підприємства Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 року по справі за № 380/9604/21 в задоволенні  позову контролюючому органу було відмовлено, з мотивів, що податковий борг не відповідає дійсності. Постановою Восьмого апеляційного суду  від 14 вересня 2022 року по справі № 380/9604/21 пров. № А/857/3817/22 рішення суду першої інстанції залишено без змін.        
 
Комунальне підприємство старається випереджувати події та знаходить нові переконливі доводи, які являються правовою передумовою для захисту  підприємства від неправомірних дій контролюючого органу. Так у вересні 2022 року  підприємство звернулося до Львівського окружного адміністративного суду за захистом свого порушеного права  по податкових зобов’язаннях 2021 року – січень-травень 2022 року, які по даних контролюючого орану – не сплаченні/ справа за № 380/13830/22/. Справа знаходиться в провадженні ЛОАС, рішення по справі ще не винесене.
 
Пройдений  підприємством шлях в судових інстанціях «протоптана стежка», надала можливість іншим підприємствам України скористатися доведеною позицією КП «Сокальжитлокомунсервіс», що дії податкового органу в зміні призначення платежу визначеного платником податків є протиправні, а податкові зобов’язання за сплачений період – являються оплачені. На сьогоднішній день нашою позицією  скористався шостий апеляційний адміністративний суду  у Постанові від 18 січня 2023 року по справі за № 320/4419/20, де послався на Рішення по справі за позовом КП «Сокальжитлокомунсервіс».
                                                        

ДОДАТКИ

1 6 фін звіт та баланс Сокальжитлокомунсервіс.pdf Переглянути